تاثیر رنگ بر چهره ساختمان

تاثیر رنگ بر چهره ساختمان بر هیچ کس پوشیده نیست. هر رنگ حسی را در انسان زنده می کند و استفاده از رنگ هایی که با هم همگامی داشته باشند میتواند ظاهر خانه را بسیار دل انگیز کند.
تاثیر رنگ بر چهره ساختمان

رنگ ها بر افراد تاثیر گذار هستند. رنگ ها بر روان افراد تاثیر می گذارند و می توانند احساسات را در آنها زنده کنند. حتی در بعضی از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که رنگ ها می توانند تاثیر گذاری یک دارو را کم و یا زیاد کنند. پس اینکه بدانیم از چه رنگی در کجای خانه باید استفاده کرد امری بسیار مهم است.

حتی در موارد تجاری نیز به رنگ ها توجه می شود و بازاریابان می دانند که برای مثال رنگ مشکی می تواند تاثیر بیشتری روی خریداران مرد بگذارد و مواردی از این قبیل زیاد هستند. برای مثال شرکت ها لوگو های خود را با رنگ هایی جذاب و دل انگیز طراحی می کنند تا بتوانند توجه مشتری ها را جلب کنند و در نهایت بتوانند درآمد خود را بیشتر کنند.

روانشناسی رنگ ها و تاثیر آن بر روان افراد مختلف

افراد مختلف به رنگ های مختلف واکنش های متفاوتی نشان می دهند، اما هدف از انتخاب رنگ این است که رنگی انتخاب کنیم تا حس خوبی را به مخاطب بدهد و به طور ساده به او احساس آرامش و راحتی القا کند.
طبق شواهد بدست آمده آمریکایی ها ۴۵ درصد بیشتر از رنگ آبی خوششان می آید و پس از آن از سبز و بنفش و قرمز به ترتیب ۱۵ و ۹ و ۷ درصد مورد توجه آنهاست.
عموما زنان و مردان ترجیح می دهند رنگ های گرم و سرد را با هم داشته باشند.

شواهد هست که انتخاب رنگ تأثیری دارد و به دمای محیط بستگی بستگی دارد. افراد سرمایی ،رنگ و الوان گرم مثل زرد و قرمز را می پسندند در عین حال افراد گرمایی، رنگ های سرد مانند سبز و آبی را ترجیح می دهند.

مطالعه و مورد توجه قرار دادن مطالعات نشان می دهد که رنگ بر خلق و خوی و روان انسان‌ها تاثیر دارد. با این حال، متاسفانه این مطالعات دقیقاً مشخص نمی‌کند که کدام رنگ ها چه حالتی را بر روح و روان افراد نشان می دهد.

مطالعات مختلف نشان می‌دهند که پیشینه فرهنگی تأثیر بسیاری بر انتخاب رنگ دارد. این مطالعات نشان دادند که بدون در نظر گرفتن نژاد افراد یک قوم، انتخاب رنگ مشابهی دارند. همچنین، بدون توجه به نژاد، یک منطقه انتخاب متفاوت دیگری را نسبت به منطقه دیگری (برای مثال، یک کشور دیگر یا یک منطقه متفاوت از یک کشور) دارد.

مطالعه‌ای توسط روانشناس سرشناس Andrew Eliot گرد آوری شده است برای اینکه آیا رنگ لباس می تواند آنها را به نظر جذاب تر نشان دهد. او متوجه شد که زن ها هنگامی که رنگ قرمز می پوشیدند به طور چشمگیری جذابیت بیشتری نسبت به زنان دیگر داشتند. مطالعات نشان داده است که مردان ترجیح میدهند در میان رنگ ها برای زنان، رنگ قرمز بپوشند.

علیرغم فرهنگ‌های متفاوت در مورد “معانی” رنگ های مختلف، مطالعه‌ای می گفت که شباهت های متقابل فرهنگی وجود دارد که در آن افراد احساسی به رنگ های خاصی علاقه مند هستند؛ به عنوان مثال رنگ قرمز به عنوان رنگی قوی و فعال مورد نظر است.

رنگها ابزار های روانشناختی قدرتمندی هستند. با روانشناسی رنگها ، توانایی این را دارید که بیان منفی یا مثب ارسال نمایید، فروش خود را افزایش دهید ، یک جمع از افراد را آرام کنید یا فضایی را متشنج کنید.چهار رنگ اصلی – آبی و زرد و سبز و قرمز وجود دارد. آنها به ترتیب به جسم، ذهن، احساسات و ذات انسان مربوط می شوند. خواص روانشناسی ده رنگ پایه مطلبی بسیار جالب است که در پست های بعدی به سمع و نظر شما خواهیم رساند.

زیباترین رنگ‌های ساختمانی برای پذیرایی و اتاق‌ها

همانطور که گفتیم رنگ‌ها تأثیر بسیاری بر حس و حال افراد دارند. حال اگر این اتاقی که قصد رنگ کردن آنرا دارید اتاق نشیمن و پذیرایی باشد قطعاً از ارزش و اهمیت بالایی نیز برخورد دار است چرا که عموما محل رفت و آمد دوستان و آشنایان می‌باشد و ما قطعاً قصد داریم که آبروی خود را در جلوی آن‌ها حفظ کنیم. بنابراین دکوراسیون و رنگ‌آمیزی این اتاق از جمله انتخاب های اولیه افرادی است که قصد دارند رنگ‌آمیزی ساختمان خود را دارند.

رنگ پیشنهادی برای اتاق پذیرایی

اتاق‌هایی مثل پذیرایی در مقابل سایر اتاق‌ها از پیچیدگی خاصی برخورددار هستند بنابراین نمیتوان هر رنگی را برای آن‌ها انتخاب و آن‌ها را رنگ‌آمیزی کرد. ضمن اینکه نوع چیدمان پذیرایی نیز در نوع رنگی که در آن به کار می‌بریم تأثیر دارد و می بایست به این نکته توجه کنیم. به عنوان مثال اگر از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنید می‌توانید مبل های خود را به رنگ تیره و یا قهوه ای سوخته انتخاب کنید.

بهترین رنگ های قابل انتخاب برای پذیرایی

انواع رنگ آمیزی های مختلف می تواند برای پذیرایی به کار برود اما با توجه به یافته های ما رنگ های زیر بیشتر به هم می آیند.
رنگ‌آمیزی با تناژ سبز آبی بسیار روشن، استفاده از مبل آبی نفتی همراه با دیوار سبز آبی رنگ، رنگ‌آمیزی اتاق پذیرایی با صورتی کم‌رنگ، رنگ‌آمیزی اتاق پذیرایی با رنگ نارنجی، رنگ نارنجی و سفید در پذیرایی، رنگ‌آمیزی با رنگ آجری.

برای ارتباط با ما
و دریافت مشاوره رایگان
می توانید با شماره های زیر (به نام عباسپور) تماس حاصل فرمایید

۰۹۱۲۳۳۵۵۰۹۷