آموزش نقاشی ساختمان

امروزه اکثر مردم در خانه‌های آپارتمانی زندگی میکنند و علاقه‌مند هستند که پس از گرفتن خانه خود نسبت به رنگ‌آمیزی آن اقدام کنند.
آموزش نقاشی ساختمان

امروزه اکثر مردم در خانه‌های آپارتمانی زندگی میکنند و علاقه‌مند هستند که پس از گرفتن خانه خود نسبت به رنگ‌آمیزی آن اقدام کنند. کار رنگ‌آمیزی عملی بسیار طاقت فرساست و با توجه به اینکه قیمت نقاشی ساختمان‌ها نیز مناسب است ، اما خیلی‌ها دوست دارند که خانه خود را خودشان رنگ کنند. بعضی‌ها نقاشی ساختمان با غلطک را ترجیح می‌دهند و بعضی دیگر نقاشی ساختمان با شابلون را می پسندند. با این حال همه نقاشی ساختمان مدرن را همه دوست دارند.

در هر حال انتخاب آخر با شما است که چگونه خانه ی نوی خود را رنگ‌آمیزی کنید یا چه بهتر که خانه خود را با رنگ‌آمیزی ساختمان نو و تازه جلوه دهید و جلوی بقیه کم نیارید!

نقاشی ساختمان‌های قدیمی

اگر صاحب خانه‌ای نسبتاً قدیمی هستید می‌دانید که چقدر دوده ها می‌توانند در نمای آپارتمان شما تأثیر گذار باشند و همواره این موارد یکی از چالش ها در رنگ‌آمیزی ساختمان‌ها بوده است. آسیب های فیزیکی که دیگر بماند و بحث آن جداست! تمام این‌ها باعث می‌شود تا صاحب خانه به فکر نقاشی دوباره ساختمان خود بیفتد.

شما برای اینکه هزینه رنگ‌آمیزی ساختمان خود را کم کنید می‌توانید خودتان دست به کار شوید. البته خودتان هم میدانید که به این سادگی‌ها هم نیست و قلق خودش را دارد.

اما ما شما را تنها نمی گذاریم! قصد داریم با روش‌هایی اشناتون کنیم که بتوانید به راحتی خودتان خانه‌تان را رنگ‌آمیزی کنید. با خواندن این مطالب و یادگیری اونها میتوانید با سختی‌های رنگ‌آمیزی ساختمان خودتون آشنا شده و با ذهنی باز به رنگ‌آمیزی بپردازید.

البته قبل از هر قدمی که میخواهید بر دارید بهتر است که جوانب آن رو هم در نظر بگیرید. بهم ریختگی رنگ‌آمیزی ساختمان و آپارتمان یکی از مشکلاتی هست که پیش خواهد آمد پس برای اون آمادگی داشته باشید. البته بعد از اینکه رنگ‌آمیزی ساختمانتون تموم شد دیگر نیازی نیست که تا حداقل ۷ سال بعد به رنگ‌آمیزی فکر کنید. پس اگر واقعیت رو می خواید بدونید بهترین کار این است که دل رو به دریا بزنید و شروع کنید به رنگ‌آمیزی ساختمانتون. همین الان این کار رو شروع کنید وگرنه وقت که بگذرد حسرت خواهید خورد! اگر میخواید ما کمکتون کنیم حتماً با شماره هامون تماس بگیرید تا بهتون مشاوره بدیم یا اصلاً چه بهتر که ما خودمون بیایم و خونتون رو براتون رنگ کنیم. اینطوری هم سریع کارتون تموم می شه و هم با کیفیت و با یک تیر دو نشون خواهید زد!

انتخاب رنگ برای دیوار

لزومی ندارد که به سراغ رنگ‌های تکراری بروید، این کار به خودی خود تغییر بزرگی در خانه شما است پس از رنگ‌های جدیدی میتوانید استفاده کنید که تا به حال کسی استفاده نکرده است، خلاقیت به خرج دهید! ضمن اینکه یادتان نرود رنگ هایی که انتخاب می‌کنید بایستی که به دکوراسیون خانه‌تان بیاید و با آن هماهنگ باشد. پس حتماً این مورد را نیز چک کنید. انتخاب رنگ رو می‌توانید بر اساس وسایل خانه و مبل و نور پردازی خانه انجام دهید. رنگ‌های روشن تأثیر بسیار مثبتی دارند، حتی یک یا دو دیوار رنگی نیز در جلوه خانه و سر زندگی آن تأثیر بسیار زیادی دارند.

رنگ‌ها در چند نوع هستند؟

خوب حال به اینجا می‌رسید که بایستی نوع رنگ خود را انتخاب کنید تا با آن بتوانید خانه خود را رنگ کنید. وقتی که به خرید می‌روید تا رنگ بخرید حتماً از شما پرسیده خواهد شد که چه نوع رنگی می خواهید. شما باید با انواع رنگ آشنا باشید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

رنگ روغنی

همه می‌دانند که رنگ روغن رنگی است که از روغن تشکیل شده است. یعنی پایه آن روغن است بنابراین وقتی به دیوار زده می‌شود حتماً برق خواهد زد. بعضی‌ها از این برق زنندگی خوششان می‌آید بعضی‌ها خوششان نمی اید. که البته کاملاً سلیقه ای است. ویژگی خوب این نوع رنگ این است که سریع تمیز می‌شود و با یک دستمال خیس می‌توانید لکه های ایجاد شده روی دیوار رنگ شده با رنگ روغنی را پاک کنید.

این نوع رنگ عایق گرما و برق نیز می‌باشد چرا که پایه آن که روغن است خود یک عایق است پس رنگ تهیه شده از آن نیز یک عایق می باشد. این نوع رنگ از دوام نسبتاً بالایی بر خورد دار است و به راحتی از بین نمی‌رود و کنده نمی‌شود و شما میتوانید کودکانتان را (اگر دارید البته!) آزاد بگذارید تا هر کاری خواستند بکنند و ترس نداشته باشید!

دلیل بعدی خوب بودن این نوع رنگ قابلیت شستشو است چرا همانطور که گفتم این نوع رنگ از روغن تشکیل شده و به نوعی مثل آینه عمل می‌کند و کثیفی و دوده ها با یک حرکت پاک می شوند. پوشش دهی این رنگ نیز قابل توجه است چرا که می‌توانید تمام خانه خود را با آن رنگ کنید. این رنگ در سه نوع براق و نیمه براق و همینطور به نوع مات نیز موجود است. این رنگ برای درب و پنجره نیز مناسب بوده و محلول در نفت و تینر نیز می باشد.

بوی شدید این رنگ یکی از معایب آن است و ضمن اینکه پروسه رنگ کاری به دلیل دیر خشک شدن آن طولانی است اما خوب در نهایت لکه های ایجاد شده در آینده راحت‌تر تمیز می شوند.

رنگ پلاستیک

نوع دیگر رنگ که برای رنگ‌آمیزی ساختمان به کار می‌رود که آن هم طرفداران خاص خود را می دارد، رنگ پلاستیک می باشد. این نوع رنگ هم معایب و همینطور مزایای خاص و مخصوص خودش را دارا می باشد. همانطور که از اسم آن معلوم است این رنگ از پلاستیک و از نفت تهیه می‌شود و بنابراین در مقادیر بسیار نازک روی دیوار می‌ماند و اصولاً کنده می‌شود و ضعیف است. بنابراین قیمت آن نسبت به رنگ روغن کمتر است.

رنگ‌آمیزی با رنگ پلاستیک ساده بوده است. این رنگ محلول در آب است برخلاف رنگ روغن که محلول در چربی است . بوی تندی ندارد و شما را اذیت نخواهد کرد ضمن اینکه سریع خشک می‌شود و نتیجه می دهد. این رنگ جاذب رطوبت است ولی دوام کمتری دارد. پنجره و فلز کاربردی برای این رنگ ندارند. برخی از انواع رنگ‌های پلاستیک قابل شستشو و دستمال کشی هستند اما بعضی دیگر اینگونه نیستند. رنگ پلاستیک برای سقف مناسب است.

رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک را به شدت می‌توان جزو و درون نسل جدیدی از رنگ های ساختمانی و آپارتمانی به حساب آورد. این نوع رنگ دارای تنالیته های بسیار درست است. این رنگ به نوعی با محیط سازگار است و مثل رنگ‌های دیگر نیست و ضرر کمتری به محیط می رساند. این رنگ مانند رنگ پلاستیک است و محلول در آب می باشد. پوشش دهی و گستردگی این رنگ نیز بالا می‌باشد و میتوان با یک بسته از رنگ مساحت بسیار زیادی را رنگ‌آمیزی کرد.

این رنگ ویژگی ای که دارد این است که مانند رنگ پلاستیک سریع خشک می‌شود و بوی بد و متعفنی ندارد. مساله ای که هست این است که این رنگ پس از خشک شدن تیره تر می‌شود و روشنی خود را چندان حفظ نمی کند. نیاز به زیر کاری ندارد و یک بار می‌توان رنگ‌آمیزی را برای خانه خود انجام دهید و زیر کاری انجام ندهید. این رنگ ضد رطوبت است و ترک خوری ندارد. ضمن آنکه دوام نسبتاً بالایی دارد.

قبل از شروع به نقاشی ساختمان باید چه کار کنیم؟

قبل از شروع به رنگ‌آمیزی آپارتمان و یا ساختمان خود حتماً وسایل موجود در خانه را تا حد ممکن جمع کنید و کنار هم بگذارید و از برهم ریختگی جلوگیری کنید. می‌توانید وسایل را در مرکز خانه انباشته نگه دارید و یا روی آن‌ها را با پارچه و یا چیزی بپوشانید تا رنگ بر آن‌ها اصابت نکند.

می‌توانید وسایلتان را به خانه همسایه تان انتقال دهید (البته اگر اعتماد دارید). اگر خانه دیگری دارید میتوانید از آن برای نگهداری وسایلتان استفاده کنید. یادتان نرود که قسمت‌های داخل اتاق و خود دیوار ها هم ممکن است رنگی بشوند. برای مثال MDF ها و پریز ها و کلید و فیوز و آیفون دیواری نیز ممکن است رنگی بشوند. پس حواستان باشد و آن‌ها را نیز به گونه‌ای بپوشانید تا رنگی نگردند.

می‌توانید صفحه های روی آن‌ها را جدا کنید. ضمن اینکه با این کار میتوانید صفحه های داخلی آن‌ها را رنگ‌آمیزی کنید و با این کار فعالیت خود را اثر‌بخش تر نیز بنمایید.

رنگ‌آمیزی خود دیوار

لوستر و دیوارکوب ها و آواژور های دیواری تان را در صورت توانایی جدا کنید. روی چراغ های سقفی مانند هالوژن را با نوار چسب مخصوص یا پلاستیک بپوشانید تا رنگی نشوند. کف زمین را هم میتوانید با برزنت یا پارچه‌های ضد آب بپوشانید. پلاستیک هم به دلیل اینکه رنگ‌ها را جذب نمی‌کند، برای این کار مناسب نمی باشد چون می‌تواند باعث شود رنگ ریخته شده بر دیوار خیس بماند. روی قرنیزهای خانه را بوسیله ی نوار چسب پوشانده نگاه دارید و آن ها را با استفاده از کاردک محکم بنمایید.

شروع فرایند رنگ کردن خانه

در صورتی که آسیب‌های فیزیکی روی یک دیوار زیاد نباشد، ابتدا باید بتوانید بتونه کاری کنید. اگر که بعد از از بتونه کاری که نیاز به سمباده کشی می باشد، حتماً که باید بعد از سمباده کشیدن دیوار را نیز به خوبی تمیز بنمایید تا که هم ذرات اضافی از روی قلم‌مو و و رنگ نچسبد. می‌توانید که بعد از بتونه کشی، از پرایمر که استفاده کنید. پرایمر در حقیقت مانع از می‌تواند بشود که انتقال رطوبت به رنگ نرسد و آن‌ها را ماندگارتر می‌کند.

رنگ کردن خانه

ابتدا یکی از دیوار ها را به طور کامل رنگ کنید و سپس به سراغ دیوار دیگر بروید. برای که این که رد قلم‌مو را از روی دیوار پاک کنید و باقی نماند، شما می‌توانید که از یک غلتک هم استفاده بتوانید کنید. حتی که بعد از رنگ نماییدن با استفاده از قلم‌مو، اگر که غلتک را بتوانید روی سطح رنگ بکشید، آن رد قلم‌مو را از بین می‌برد. بهترین حالت برای این کار این است که بتوانید برای قسمت‌های بزرگ از غلتک استفاده کنید و برای گوشه‌های آن از قلم‌مو استفاده کنید.

یکی از سخت‌ترین و طاقت فرسا ترین قسمت‌های رنگ کردن دیوار، ناحیه ی اتصال دو دیواری می‌باشد که به رنگ‌های مختلف انتخاب نماییده اند. برای این کار خط صافی را بر جای بگذارید، باید با استفاده از یک وسیله ی تیز مانند پیچ گوشتی خراشی را روی خط اتصال دیوارها ایجاد کنید. که در این حالت رنگ اضافی قلم‌مو میتواند درون این شیار ها وارد می‌شود و خط صاف‌تری را باقی می‌گذارد.

انتخاب وسیله مناسب برای نقاشی ساختمان

برای خرید غلتک به عرض آن توجه کنید. اگر غلتک بزرگی انتخاب کنید، در حین رنگ کردن دیوار ممکن است رنگ به اطراف پرتاب شود. جنس و کیفیت غلتک اهمیت بسیاری دارد. به هیچ وجه به دنبال ارزان‌ترین نوع غلتک نباشید چون ممکن است پرز و کرک پارچه روی آن کنده شود و به دیوار بچسبد.

برای رنگ لاتکس یا اکریلیک، پارچه‌های مصنوعی مانند نایلون و پلی‌استر مناسب هستند ولی برای رنگ روغن از پارچه‌های طبیعی استفاده کنید. غلتک را قبل از استفاده بشویید تا اگر پرز، کرک یا ذرات گرد و غبار روی آن وجود دارد، به رنگ خیس دیوار منتقل نشود.

رنگ زدن دیوار خانه

قلم‌موهای طبیعی برای رنگ‌های روغنی مناسب‌اند ولی برای رنگ‌های بر پایه آب مانند اکریلیک و پلاستیک، از قلم‌موهای مصنوعی استفاده کنید. قلم‌موی با کیفیت ممکن است قیمت بیشتری داشته باشد ولی خیالتان راحت است که در حین رنگ زدن، موهای آن روی دیوار باقی نمی‌ماند. اندازه قلم‌مو نباید بزرگ باشد چون کنترلش دشوار می‌شود. قلم‌موهای سر تخت برای فضاهای بزرگ‌تر و قلم‌موهای زاویه‌دار برای قسمت‌های ریز و ظریف‌تر پیشنهاد می‌شوند. قلم‌مو را مانند مداد در دست بگیرید و با آن مثل چکش رفتار نکنید.

سایر نکات مهم در آموزش نقاشی ساختمان

رنگ کردن را از قسمت‌های بالایی دیوار و نزدیک به سقف شروع کنید و به سمت پایین بروید.

رنگ کردن دیوار خانه باید در بهترین نور و با تهویه مناسب انجام شود.

بعد از هر لایه رنگ، با توجه به نوع رنگ استفاده شده، مدتی صبر کنید تا لایه‌ها کاملاً خشک شوند.

مراقب باشید که رنگ روی قلم‌مو به اندازه‌ای نباشد که باعث چکه کردن آن روی دیوار شود.

هنگام استفاده از رنگ روغن و حلال‌های شیمیایی از ماسک استفاده کنید.

مراقب تینر و نفت باشید و آن را از شعله و گرما دور نگه دارید.

رنگ‌های براق باعث انعکاس نور می‌شوند و ممکن است معایب روی دیوار را بیشتر نشان دهند.

برای ارتباط با ما
و دریافت مشاوره رایگان
می توانید با شماره های زیر (به نام عباسپور) تماس حاصل فرمایید

۰۹۱۲۳۳۵۵۰۹۷